Płyty laminowane w produkcji mebli

Płyta laminowana

Płyty laminowane w produkcji mebli. Płyty laminowane są materiałem najczęściej wykorzystywanym do wykańczania wnętrz i budowy mebli na wymiar.

Co to jest płyta laminowana?

Jest to płyta meblowa wykończona ozdobną powłoką, najczęściej laminatem pokrywa się płyty wiórowe lub MDF. Laminowanie polega na jedno – lub dwustronnym pokryciu płyty żywicą termoutwardzalną. Żywicę, która stanowi  materiał ochronny i dekoracyjny wprasowuje się na powierzchnię płyty. Laminat może mieć dowolny kolor, co znacznie zwiększa zastosowanie płyt i stanowi doskonały wybór na materiał wykończeniowy.

Zalety płyty laminowanej:

 • płyta dobrej jakości jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci i promieni słonecznych
 • dzięki laminatowi płyta zyskuje atrakcyjny, estetyczny wygląd
 • laminat występuje w różnych kolorach, fakturach i deseniach, może np. przypominać drewno dzięki czemu zakres zastosowania płyty jest bardzo szeroki
 • żywica stanowiąca warstwę zewnętrzną jest łatwa do utrzymania czystości, ma to szczególne znaczenie np.
  w meblach kuchennych
 • laminat jest odporny na domowe środki czystości, nawet na  detergenty o silnym działaniu
 • rozmiar płyty można dopasować indywidualnie do własnych potrzeb
 • nadaje się do przycinania
 • jest niedroga.

Rodzaje płyt laminowanych

Rodzaj płyty zależy od tego, czy laminatem pokryta jest płyta wiórowa czy płyta MDF.

 • Laminowana płyta MDF (średniej gęstości płyta pilśniowa z włókien drzewnych)  to sprasowana
  i rozwłókniona masa drzewna, jest elastyczna i łatwa w formowaniu. Świetna do produkcji mebli i wykańczania wnętrz, odporna na plamy oraz zwiększoną wilgotność i działanie wysokiej temperatury.
 • Wiórowe płyty laminowane wytwarzane są z połączonych żywicą wiórów drzewnych. Sprasowywane są
  w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, a następnie laminowane żywicą. Zastosowanie mają podobne jak płyty MDF, ale w porównaniu  do nich są materiałem tańszym , a co za tym idzie o mniejszej elastyczności i trudniejsze w obróbce.

Co można zrobić z płyty laminowanej?

Płyta laminowana to uniwersalny materiał bardzo popularny i szeroko stosowany w meblarstwie oraz wykończeniówce, daje wiele możliwości i sprawdzi się praktycznie  w każdym pomieszczeniu mieszkalnym:

 • wykorzystywana jest zarówno do produkcji mebli, jak  również  do wymiany frontów
 • można ją wykorzystać jako blaty do zabudowy
 • różnorodność kolorów i  struktur zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagającego klienta i pozwoli na realizację  indywidualnego projektu zgodnie z obowiązującymi trendami oraz wymaganiami współczesnej aranżacji wnętrz
 • jednobarwne płyty meblowe stanowią  idealny materiał na nowoczesne szafki
 • mogą być stosowane do renowacji mebli
 • płyta laminowana może pełnić funkcję blatu szafki, stołu czy biurka
 • dzięki płytom można dowolnie zmieniać aranżację wnętrza nie tylko poprzez wymianę mebli czy samych frontów, ale również używając ich do wykończenia np. ściany, dekoracyjna płyta zapełniająca wolną przestrzeń między kuchennymi szafkami  lub nad blatem to doskonały pomysł
 • nadaje się nie tylko  do produkcji mebli kuchennych, ale także regałów, szaf wnękowych i komód do innych pomieszczeń – pokoi dziennych, sypialni, przedpokojów.

Blaty kuchenne Wrocław  Oklejanie płyt   Akryle, lakiery , forniry 

Czy do kuchni i łazienki stosujemy taką samą płytę laminowaną?

Do łazienki warto wybrać laminowaną pytę MDF, jest wodoodporna i grubsza niż płyta wiórowa.  Należy pamiętać o starannym wykończeniu i zabezpieczeniu brzegów płyty, szczególnie jeśli docinamy ją samodzielnie,  a nie
w profesjonalnym zakładzie. Odpowiednio zabezpieczone boki płyty zapobiegają odkształcaniu i mają wpływ na trwałość mebli. Gładka, wodoodporna powłoka płyty laminowanej zwiększa estetykę wyrobu i ułatwia utrzymanie czystości, ponieważ utrudnia osadzanie się kurzu i brudu, a w łazience dodatkowo osadu z wody i mydła.

Płyty meblowe na wymiar Wrocław 

Płyta melaminowana – do czego można ją wykorzystać?

Płyta melaminowa powstaje z surowej płyty MDF lub wiórowej, powierzchnia takiej płyty zostaje wzmocniona żywicami i wykończona twardą powierzchnią dekoracyjną. Jest to płyta nie tylko estetyczna, ale również bardzo wytrzymała. Może być dodatkowo oklejona fornirem albo specjalną folią i posiadać błyszczącą powierzchnię. Używana do produkcji korpusów i frontów mebli.

Płyty meblowe na wymiar to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, można dopasować je kolorystycznie oraz rozmiarowo do każdego pomieszczenia. Swobodny dobór koloru płyty, wielkości i  kształtu pozwala na realizację nawet najbardziej innowacyjnego projektu.

Cięcie płyt meblowych Wrocław 

Zapraszamy do kontaktu, nasza firma dzięki doświadczonym pracownikom oraz nowoczesnemu sprzętowi precyzyjnie zrealizuje Twoje zamówienie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości chętnie służymy radą i pomocą zgodnie z naszą rzetelną wiedzą i długoletnią praktyką.