Jak głęboka powinna być szafa na ubrania na wymiar

Jak głęboka powinna być szafa na ubrania

Jak głęboka powinna być szafa na ubrania na wymiar

Szafy należą do największych i zarazem najbardziej pojemnych mebli, które można spotkać w niemal każdym domu bądź mieszkaniu. Z punktu użyteczności najważniejsze są wymiary, zwłaszcza szerokość i głębokość. Jeżeli zaś chodzi o wysokość, to na rynku meblowym dominują szafy o standaryzowanych wartościach. Nietypowe można zamówić u stolarza lub zdecydować się na samodzielny montaż wcześniej zamówionych płyt. Wydaje się, że najważniejszym aspektem decydującym o praktyczności, jest głębokość. Wymiar ten ściśle związany jest także z miejscem, gdzie stanie szafa.

Płyty meblowe Wrocław

Co ma wpływ na głębokość szafy?

Szafa ubraniowa może zajmować całą wnękę (wtedy jej głębokość jest identyczna jak głębokość wnęki) lub też wybrany fragment sypialni, pokoju dziecięcego czy pokoju nastolatka. Często też, zwłaszcza w blokach, szafy

Jak głęboka powinna być szafa na ubrania
Szafa na ubrania na wymiar

ubraniowe sytuuje się w przedpokoju – mogą zająć całą ścianę. Głębokość szafy na ubrania przede wszystkim zależy od indywidualnych preferencji. Owszem, pewnym ograniczeniem jest ogólny metraż, ale ma on ograniczone znaczenie. Istotne znaczenie dla funkcjonalności i wygody jest takie umiejscowienie szafy, by nie zasłaniała dostępu do innych pomieszczeń i pozostałych mebli czy sprzętów. Ważne jest też, szczególnie w szafie stojącej w korytarzu, zadbanie o dostateczną przestrzeń potrzebną na swobodne poruszanie się.

Głębokość wnętrza szafy a głębokość szafy

Na początku warto wiedzieć, że określenie głębokości szafy nie oznacza to samo co głębokość jej wnętrza. Różnice sięgają kilkunastu centymetrów i zależą od zastosowanych materiałów – przede wszystkim od grubości płyt czy desek. Trzeba o tym pamiętać, mając na uwadze jej pełne wykorzystanie.

Minimalna głębokość szafy ubraniowej

W praktyce jako minimalną głębokość szafy na ubrania przyjmuje się zakres od 30 do 40 cm. Ta z pozoru niewielka wartość pozwala przechowywać ubrania czy buty w niewielkich szufladach i skrzynkach. 30-40 cm wystarczają, aby zagospodarować przestrzeń na bieliznę i skarpety. Już wtedy można pokusić się o miejsce na niewielkie wieszaki – jednak aranżacja będzie wymagać więcej pracy, do tego koszule, marynarki, T-shirty czy żakiety będą wisieć przodem do drzwi.

Optymalna głębokość szafy na ubrania

Wystarczy 50-60 cm, aby móc umieścić wewnątrz szafy niemal wszystkie elementy garderoby. Zmieszczą się zarówno standardowo zamocowane wieszaki, jak i większe szuflady, półki, kartony i skrzynie. Przy tej głębokości dużo łatwiej aranżować przestrzeń, do tego dostęp do ubrań jest swobodny. Nie powinno być też kłopotów z utrzymaniem porządku. Mimo że teoretycznie szafa może mieć nieograniczoną głębokość, to jako górną granicę uznaje się 70-80 cm. Z jednej strony głęboka szafa pozwala umieścić dużą ilość garderoby, z drugiej zaś dostęp do głębokich i najwyższych miejsc będzie utrudniony.

W przypadku szaf wnękowych, które mogą mieć nawet więcej niż 100 cm, wskazane jest zaaranżowanie systemu garderobianego – sprawdzi się szafa i szafa w kształcie litery L, i w kształcie litery U. Natomiast przy płytkich wnękach część osób wybiera szafy wystające o kilkanaście centymetrów poza nią.

Przy zamawianiu szafy na wymiar ogromne znaczenie mają nie tylko rozmiary. Liczą się materiały i estetyka. Współcześnie, poza najdroższymi szafami drewnianymi, popularne są modele z płyt. Co ważne, można liczyć na szeroką gamę kolorystyczną, natomiast same płyty meblowe dostępne są w kilku rodzajach.

Jesteś zainteresowany wykonaniem szafy na ubrania?

Zapraszamy do naszej firmy, jesteśmy producentem blatów i płyt meblowych.  Gwarantuje terminowość i wysoki poziom jakości naszych usług i produktów.